Czcigodni Bracia Kapłani, Drogie Siostry,

Drodzy Diecezjanie,

od października 2021 w całym Kościele Powszechnym trwa ogłoszony przez papieża Franciszka „Synod o Synodalności”. Na terenie naszej diecezji przez ostanie miesiące trwały spotkania, zjazdy koordynatorów ze wszystkich parafii pogłębiające idee budowania Kościoła wsłuchującego się w głos Ducha Świętego. Taka jest rola Kościoła, by nieustanie nasłuchiwać, by wciąż na nowo odczytywać znaki czasu. Tak też staraliśmy się odczytać zaproszenie Papieża do całego Kościoła oraz naszej diecezjalnej wspólnoty.

Chciałbym jako Wasz pasterz i biskup zaprosić do udziału w ostatnim etapie synodu na terenie naszej diecezji. Zapraszam każdego Was, 1 czerwca 2022 (środa) o godz. 18.00, do Konkatedry pw. Matki Bożej Zwycięskiej, na warszawskim Kamionku, ul. Grochowska 365.

Podczas uroczystej Mszy Świętej będzie przedstawiony raport końcowy z przeprowadzonych ankier na terenie naszej diecezji. W całej naszej diecezji w ankiecie wzięło udział ok. 3000 osób, wpłynęło prawie 2000 ankiet. Taka liczba pokazuje jak bardzo nasz lokalny Kościół żywotnie podszedł do postawionego nam celu przez Ojca Świętego. To wydarzenie jest również o tyle ważne, że każda parafia otrzyma indywidualne zestawienie ankiet, które wpłynęły z poszczególnych wspólnot parafialnych.

Korzystając z okazji, już teraz chciałbym każdemu z Was podziękować za świadome i dojrzałe budowanie naszej diecezjalnej wspólnoty. W dobie tak wielu trudności wpatrujmy się razem w Oblicze Pana Jezusa, który nas powołał byśmy budowali Królestwo Boże na ziemi.

Czcigodni Księża, Drodzy Diecezjanie, przeżyjmy ten dzień na wspólnej modlitwie o Ducha jedności i pokoju dla całego Kościoła Diecezji Warszawsko-Praskiej. Powierzam każdego z Was czułej wiece Matki Bożej Zwycięskiej.

+Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski