GAZETKA PARAFIALNA "LUMEN"

Nr 2/2020

12.01.2020 r.

Słowa Ewangelii według Świętego mateusza (Mt 3, 13-17)

Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć od niego chrzest. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?»Jezus mu odpowiedział: «Ustąp teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił.A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły się nad Nim niebiosa i ujrzał ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego nad Niego. A oto głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie».

Jezus przychodzi nad Jordan, by przyjąć chrzest z rąk Jana. Jako Bóg i człowiek zarazem solidaryzuje się z grzesznikami przyjmującymi chrzest. To poruszający obraz Jezusa, Syna Boga, który jest tak blisko ludzi. Czy masz świadomość, że możesz stawać się podobny do Niego?Obmycie wodą chrzcielną czyni człowieka czystym. Oczyszcza złe emocje, myśli, słowa, krzywdzące działania. Dzięki łasce chrztu możesz powrócić do życia w wewnętrznej harmonii. Jezus daje ci taką szansę, jednocząc się z tobą. Czy współpracujesz z łaską chrztu?Chrzest otwiera cię na natchnienia Ducha Świętego. Gdy napełniasz się Duchem Świętym, w swoich codziennych małych wyborach możesz być blisko Jezusa. Możesz czerpać z Jego miłości oraz oddawać tę miłość Bogu i drugiemu człowiekowi. Słowami psalmu wyraź wdzięczność Panu: „Stwórz Boże we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha”.
modlitwawdrodze.pl

Polskie kolędy i pastorałki

W tradycji polskiej przyjęło się, że kolędy można śpiewać w kościele od Wigilii do 2 lutego (święto Matki Bożej Gromnicznej), choć w niektórych kościołach śpiewanie kolęd kończy się, gdy przychodzi Niedziela Chrztu Pańskiego (6 stycznia)."W Polsce mamy bardzo bogaty repertuar kolędowy, poruszający rozmaitą tematykę. Oczywiście, najwięcej jest tych tradycyjnych kolęd i pastorałek. Na szczególną uwagę zasługują pastorałki - kiedy ich słuchamy, możemy odnieść wrażenie, że Pan Jezus przyszedł na świat nie w odległym Betlejem, a w góralskiej chacie, gdzieś na Podhalu" - zauważa Elżbieta Siczek, dyrygent chóru Camerata Varsovia.Dyrygent podkreśla, że kolędy wykorzystują różne motywy i różne rytmy. "Przez to, że tak bogata jest nasza tradycja, nasze kolędy są bardzo rozmaite, w różnym charakterze, w różnych rytmach. Zawierają elementy ludowe, ale również artystyczne, tak jak kolęda +Bóg się rodzi+ Franciszka Karpińskiego, która jest napisana w rytmie poloneza. Są także nowoczesne kolędy, przez cały wiek XX powstawały nowe i wiem też, że w XXI wieku kompozytorzy nie próżnują i wciąż piszą nowe pieśni poświęcone Bożemu Narodzeniu" – dodaje dyrygent.Polskie kolędy są mocno osadzone w religii, historii Bożego Narodzenia, w odróżnieniu od np. świątecznych amerykańskich piosenek.

"W polskiej literaturze kolędowej, w centrum jest zawsze nowo narodzony Pan Jezus, zaś w piosenkach, które przychodzą zza oceanu, przede wszystkim słyszymy i czujemy ten świąteczny klimat. Dużo śpiewa się o świętach, choince, o sannie, dzwoneczkach, które dzwonią w trakcie jazdy kuligiem. Repertuar amerykańskich piosenek świątecznych różni się, natomiast niewątpliwie na ich atrakcyjność wpływa fakt, że dzięki nim czujemy ten świąteczny klimat" - przyznaje dyrygent.Polski repertuar kolędowy jest bardzo bogaty. "Gdy śliczna Panna", "Jezus Malusieńki", "Ach ubogi żłobie", "Tryumfy Króla Niebieskiego" - pochodzą z XVIII wieku. Jednak najsłynniejszą polską pieśnią bożonarodzeniową, pochodzącą z końca XVIII wieku, jest "Bóg się rodzi". Jedną z najstarszych polskich kolęd jest "Anioł pasterzom mówił", która pochodzi z XV wieku. W XIX wieku Teofil Lenartowicz napisał kolędę "Mizerna cicha stajenka licha", która dziś jest również bardzo znana i chętnie wykonywana.Uznawana przez wielu za najpiękniejszą kolędę "Cicha noc" powstała w Austrii, koło Salzburga. Autor tekstu, austriacki ksiądz Joseph Mohr, napisał ją w 1818 roku, gdy Europa właśnie podnosiła się po wojnach napoleońskich. A nauczyciel Franz Xaver Gruber, organista w kościele w Oberndorfie, skomponował melodię towarzyszącą słynnym sześciu strofom. Dziś "Cicha noc" jest prawdziwym, ogólnoświatowym hitem."Cicha noc" jest także jedną z najpopularniejszych kolęd w Polsce. Obok niej chętnie wykonywane są również: "Dzisiaj w Betlejem", "Lulajże Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Przybieżeli do Betlejem".Niezależnie od osobistej religijności i przekonań co do istoty świąt Bożego Narodzenia, w wielu polskich domach podtrzymywane są świąteczne tradycje i zwyczaje. Jak podaje CBOS, 80 proc. Polaków przyznaje, że śpiewa kolędy podczas wigilii.

radiogdansk.pl

6 stycznia w Dębem  przeszedł Orszak Trzech Króli. Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Głównym organizatorem Orszaku w naszej parafii była Wspólnota Św. Piotra i Pawła. Uczestnikom Orszaku rozdawano  korony z papieru i śpiewniki. Królowie przybyli na koniach. Do Świętej Rodziny prowadziły ich dzieci. W Orszaku, który przeszedł ulica Strażacką
i Warszawską wzięło udział liczne grono mieszkańców Dębego oraz przybyłych gości z okolicznych miejscowości.

orszak.org, oprac. Leszek

Dębscy Trzej Królowie (fotografia Aneta K.)

Orszak Trzech Króli