HISTORIA PARAFII

I DĘBEGO WIELKIEGO

Decyzja o budowie kościoła w Dębem Wielkim przypadła, kiedy imperium rosyjskie wstrząśnięte było wypadkami rewolucji 1905 roku. Po tym roku ukazały się dokumenty zezwalające na działalność kościoła. Zamysł zorganizowania wspólnoty parafialnej i budowy kościoła powstał w 1905 roku. Dębe należało wówczas do parafii Mińsk Mazowiecki. Parafianie zgodnie postanowili, że kościół powinien stanąć na miejscu starej karczmy istniejącej od niepamiętnych czasów. W roku 1906 odbyła się ceremonia położenia kamienia węgielnego, której dokonał ks. Kazimierz Sobolewski, ówczesny dziekan dekanatu mińskiego. W niespełna trzy lata od zawiązania się komitetu 26 sierpnia 1908 roku nastąpiła konsekracja świątyni. Dokonał jej ksiądz biskup sufragan warszawski Kazimierz Ruszkiewicz. Wkrótce po konsekracji nastąpiła nominacja proboszcza nowej parafii w osobie księdza Stanisława Zaręby.
Neogotycki kościół o wertykalnej sylwecie w Dębem Wielkim zaprojektowany został przez architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Zasłynął on przede wszystkim jako architekt kościołów Mazowsza. Wskutek działań wojennych kościół wiele ucierpiał. W zespole kościoła parafialnego znajduje się murowana plebania w stylu dworku. Budowę jej rozpoczęto w 1930 roku. Po zakończeniu działań wojennych zakupione zostały dzwony, które są do dzisiaj. Cmentarz parafialny w Dębem Wielkim usytuowany jest w odległości około 500 metrów na północny - zachód od kościoła parafialnego. Założony został w 1913 roku.
Miejscowość Dębe Wielkie zasługuje niewątpliwie na miano historycznej. Najbardziej znana jest z bitwy Powstania Listopadowego, która rozegrała się 31 marca 1831 roku.